Dolar 18,4450
Euro 17,8890
Altın 974,08
BİST 3.281,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 27°C
Açık
Bursa
27°C
Açık
Pts 28°C
Sal 26°C
Çar 28°C
Per 28°C

Bursa Pirinç Han

Bursa Pirinç Han
A+
A-
21 Mayıs 2020 01:02
774

Diğer bir anılma adı ise Hân-ı Cedîd-i Hâkānî, Kervansaray, Hân-ı Cedîd-i Âmire gibi isimlerdir. Pirinç Hanı, Koza Hanı’ndan sonra Sultan II. Bayezid tarafından İstanbul’daki camisine vakıf olarak Bursa’da yaptırılan ikinci handır. Bu sebeple diğer bir türlü olarak da Koza Hanı’na Hân-ı Cedîd-i Evvel, Pirinç Hanı’na Hân-ı Cedîd-i Sânî adı da verilmiştir. Bu han XVII. Yüzyılın başlarından itibaren pirinç hanı adıyla yapılmış olan cumhuriyet caddesi üzerinde olduğu bilinmektedir. İnşasını kimin yaptırdığını öğrenilmek için Bursa Kadı Sicillerinden bilgi edinilen hanın eskiden kapısında üzerine sıvanmış bir kitabenin bulunduğu ileri sürülmüştür. Fakat yapılan son araştırmalara göre büyük onarım sırasında kitabenin boş olduğu öğrenilmiştir.

II. Bayezid tarafından hanın inşaat masrafları için 10.000 akçe gönderilmiştir. Arşiv belgelerine göre ise bu yapının mimarı olan Yakup Şah b. Sultan Şah, yardımcısı Ali b. Abdullah olup 913 Muharreminde (Mayıs 1507) inşaata başlanmış olduğu söylenmektedir. 914 Rebiyülevvelinde (Temmuz 1508) tamamlanan yapıda hizmeti geçen ulûfeciler cemaatinden olan Zaim İbrahim’e 1000 akçe atiye verilmiştir. Bursa benek kumaşından yapılan bir hilat giydirilmiştir. Hanın su yollarını döşen kişi ise Kasımdır. Kasım döşemiş olduğu su yolunu Pınarbaşı men babından suyunu getiren kişi olup kendisi su yolu meremmetçiliğine tayin edilmiştir. Üstat Hayreddin ise daimî han meremmetçiliğine tayin edilmiştir.

Pirinç Hanı taş ve tuğla ile örülmüştür. Yontma moloz taş ve üç sıra tuğla ile örülmüş olan duvar örgüsüne sahiptir. Taç kapısı ise kesme taş ve üç sıra tuğla örülmüştür. Kemerler, kubbeler ve tonozlar yine tuğla ile örülmüş olup avlu kemerleri ve ayakları kesme taştandır. Dış pencere kemerleri ise bazan tuğla, bazan taş-tuğla karışıktır. 70 × 75 m. Ebadındaki iki katlı hanın alt katında otuz odası vardır.

Odalar, 1,35 × 1,35 m. ebadında kesme taş ayaklarla taşınan sivri kemerli dir. Ayrıca çapraz tonozlu revakların arkalarında yer almaktadır. Kapıları hanın içine açılan otuz dört adet odadan oluşmaktadır. Biri önündeki revak kemeriyle birlikte tuvalet haline getirilmiştir. Cümle kapısının kuzeyindeki dört adet odanın arkalarındaki depoları da bulunduğundan cepheden dışarı taşkınlık yapmaktadır. Ayrıca bunlara han içine bağlantıları bulunmayan odalarda eklenmiştir. Bu odalar cümle kapısının kuzeyinde bir ve güneyinde üç adet 3,70 m. derinliğindeki dükkânlar da eklenirse oda sayısı otuz sekiz olmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.