Dolar 18,8179
Euro 20,7325
Altın 1.184,19
BİST 4.713,39
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 3°C
Yağmurlu
Bursa
3°C
Yağmurlu
Cum 5°C
Cts 0°C
Paz -1°C
Pts 0°C

Bursa Balibey Hanı

Bursa Balibey Hanı
A+
A-
21 Mayıs 2020 00:53
1.005

Bursa’da şehrin merkezinden Çekirge yönünde uzanan ana caddenin solunda bulunmakta olduğu söylenip yolun sert bir dirsek halinde döndüğü sapanın tam karşısındadır. Kimin tarafından ve hangi tarihte yaptırıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Bazı belgelere bakıldığında anlaşılanlara göre, 1461’de Vlad Tepeş’in (Kazıklı Voyvoda) şehid ettiği Hamza Bey’in (Paşa) oğlu Bâlî Bey tarafından yaptırıldığı tahmin edilmiştir. Bir kayda göre ise (19 Nisan 1546) tarihli bir kayıtta ise han veya kervansarayın Yenişehir’deki caminin vakfına ait olduğu söylenmektedir. Ayrıca Bursa’nın Balık pazarı semtinde bulunduğu belirtilmektedir.

1039’da (Eylül 1629) Muharrem hanın kurşunları harap olduğundan bir kısmı kiremitle örtülerek tamir edilmiştir. Üst kat kurşunları yenilenmiş, bu işler için 60.100 akçe harcanmıştır. 1044 Cemâziyelevvelinde (Kasım 1634) üç katın hücrelerinin önlerindeki sakıfların ve kurşunların tamiri için 28.915 kuruş masraf gösterilmiştir. Şâban 1160’ta (Ağustos 1747) ve Şevval 1161’de (Ekim 1748), Bâlî Bey vakıflarının mütevvelisi Halil Bey çok harap durumda olduğu düşünüldüğü için ve bu yüzden de gelir getirmediğini düşünüp inandığı için hanı tamir ettirmeye çalışırken, önceki mütevellilerden üçü tarafından öldürülmüştür.

15 Şâban 1207 (28 Mart 1793) tarihli bir belgeye göre ise, “Altmış dört odalı bu han ile diğer müsakkafâttan, eskiden dört iken ikiye inen menzil, dükkânlar ve odalardan mürekkep Bâlî Bey vakfı harap hale düşmüştür. Galle-i vakıf tamire müsait olmadığı görülmüştür. Bu sebep ile 250 kuruş muaccel bedelle tamirini yapmak isteyene, vakıf şartlarına uyarak bir sene veya pek pek üç seneden fazla müddetle kiraya vermemesini ve ayrıca icarın ecr-i mislinden az olmaması şartıyla han ferâğ ve tefrîz edilsin “denilmektedir. Bundan da XVIII. yüzyıl sonlarında Bâlî Bey Hanı’nın pek iyi durumda olmadığı anlaşılmaktadır.

Bursa’ya giden Fransız seyyah 1847 Mayıs tarihinde Xavier Hommaire de Hell’in 1848’deki ölümünden sonra yayımlanan seyahat notlarına bakmıştır. Bu notların atlas kısmında bu hanın bir gravürü bulunmaktadır. De Hell’in yanında ressam olarak bulunan Jules Laurens (ö. 1901) tarafından çizilen bu resimde, hangi hana ait olduğu belirtilmemiş olsa bile , Bâlî Bey Hanı’nı tasvir ettiğini kolay bir şekilde anlaşılmaktadır. Taş basması tekniğinde olan gravürde bu üç katlı hanın o sıralarda çok harap durumda olduğu açıkça görülmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.